DRUHY KOBERCŮ PODLE TYPU a materiálu

ZPĚT

Uzlík
Uzlíky jsou blízko sebe a mají stejnou výšku, 5-10 mm. Tím je koberec velmi trvanlivý a odolný proti sešlapaných. Je proto vhodný do prostor s vysokou provozem osob, jako jsou herny, kuchyně, schodiště, chodby, haly.

Střižený vlas
Označení koberců se střiženým vlasem.

Scroll
Je technika všívání, používaná pro všívané koberce vzorováním, pomocí dlouhých a krátkých vlasů. Šířka opakovaného vzoru a výška vlasu je omezena. Koberce vyráběné touto technikou jsou označovány výrazem scroll.

Velur
velur je koberec s krátkým a hustým střiženým vlasem. Jsou to lehké, elastické koberce. Pro jejich výrobu se používá nefixovaná příze. Díky hedvábnému vzhledu působí koberce elegantně a luxusně a jsou vhodné pro formální prostory. Velurové koberce jsou citlivé ke vzniku cestiček a proto jsou vhodné pro prostory s nižší zátěží.

Cut loop
Koberce s kombinací střižený vlas - uzlík jsou koberce, ve kterých se vyskytují vedle sebe střižené i smyčkové vlasy. To umožňuje vytvořit vzory a také reliéfní struktury. Koberce se střiženým vlasem jsou lehké a komfortní koberce, které se hodí do mnoha interiérů.

Frizé
Koberec se střiženým vlasem a fixovanou přízí (Frizé). Vyznačuje se rozcuchanou a živou strukturou bez vysokého vlasu. Tento druh koberce nachází uplatnění v moderních interiérech.

Shaggy
Koberec s velmi vysokým střiženým vlasem (40 mm). Existují i "super shaggy" s výškou vlasu 70 mm. Díky vysoké délce vlasu nemůže zůstat vlasová příze vzpřímená, padá a proplétá se na povrchu, takže se podobá jemně řezanému tabáku "shag". Je to velmi lehký a dekorativní koberec ale s malou odolností k opotřebení. Je vhodný pro neformální prostory s nízkou zátěží. Je nevhodný pro schodiště.

Všívání koberců
Technologie výroby koberců, při které je vlas zaváděn do předem vyrobené tkaniny a potom zajištěn vrstvou nebo lepidlem. Vlas může být stříhaný nebo smyčkový nebo kombinovaný.

Tkaní koberců
Tkaní je technika výroby tkaných koberců. Během procesu tkaní se současně vyrábí kobercový podklad i vlas. Tkaní je náročnější způsob výroby než všívání vlasu do hotového podkladu. Proto jsou tkané koberce obvykle dražší než všívané koberce srovnatelné kvality. Existují dva základní typy tkaných koberců - Axminster a Wilton. Koberce Axminster je možné vyrobit v neomezeném počtu barev a jsou většinou vzorované. Koberce Wilton mohou mít maximálně pět barev a ve většině případů jsou jednobarevné.

 

Koberce se dělí podle použitého materiálu při výrobě na dvě základní skupiny: Syntetické koberce a koberce z přírodních vláken.

Syntetické koberce
Mezi syntetické koberce patří koberce vyrobené z polypropylenu (PP), polyamidu (PA), polyesteru (PES) a polyakrylu (PA). 
Výhodou těchto syntetických koberců je především nízká výrobní cena a díky tomu jsou tyto koberce o poznání levnější ne koberce z přírodních vláken. Dále tyto koberce mají dobré antistatické vlastnosti, jsou odolné proti roztočům, je zde na výběr z mnoha barev a trvalá stálost koberce. Největší nevýhodou těchto koberců je nižší životnost a náchylnost na protlačení na zatěžovaných místech – nejčastěji pod nábytkem.

Koberce z polyamidu (PA) 
Polyamid je nejčastěji používaný syntetický materiál při výrobě koberců. Je to z toho důvodu, že vlákna mohou být obarvena v nepřeberném množství odstínů a jde tedy vytvořit řadu struktur a obrazců. Pro své dobré tepelné vlastnosti se často tento koberec používá jak do bytových tak komerčních prostor. Další výhodou je vysoká tvarová paměť.

Koberce z polypropylenu (PP) 
Tyto koberce se vyznačují především nejnižší cenou ze všech syntetických koberců. Z tohoto důvodu se tento koberec nehodí do zatěžovaných prostor. Využití najde spíše jako krytina do ložnice či do jiných méně zatěžovaných prostor.

Naši dodavatelé podlahových krytin

Kontaktujte nás!

Pošlete nám nezávazkou poptávku. Naceníme vám materiál i montážní práce a sdělíme vám nejbližší termín realizace zakázky.

Kontakty

Máte dotaz? Napište nám!